aktualności klasztoru Zwola wróć

Klasztor coraz piękniejszy – artykuł w Gazecie Średzkiej


18 lutego, 2020

W lokalnej Gazecie Średzkiej (Nr 5/1272; 6 lutego 2020r.) ukazały się dwa artykuły p. Jarosława Krzemińskiego. Pierwszy opisuje prace związane z budową klasztoru, a drugi nawiązuje do obchodzonego niedawno Dnia Życia Konsekrowanego. Za zgodą autora prezentujemy oba artykuły na nasze stronie. Poniżej scan i pełny tekst pierwszego artykułu.


ZWOLA. Intensywnie trwają prace przy budowie klasztoru karmeli­tów bosych. To jedyny męski klasztor w powiecie średzkim. Budowa trwa już dziewięć lat.

Jak donoszą karmelici w ubiegłym roku zostały ukończone prace na zewnątrz budynku (elewacja, dach) oraz drogi i chodniki wokół budynku. W styczniu kontynuowane były prace wykończeniowe wewnątrz budynku – łazienki, pokoje (cele), sala konferencyjno-rekreacyjna.

Przypomnijmy, że budowę klasztoru w Zwoli rozpoczęto uroczyście 26 sierpnia 2011 roku. Pod koniec listopada 2011 roku zalano fundamenty. Na tym zakończono pierwszy etap budowy. Do końca 2012 wzniesiono mury Domu Rekolekcyjnego. 24 sierpnia 2013 roku abp Stanisław Gądecki wmurował kamień węgielny.

W 2015 roku nastąpiła, niekanoniczna jeszcze, inauguracja życia wspólnotowego w budowanym klasztorze. Do o. Juliusza – Marii od Miłosierdzia Bożego, od kilku lat cierpliwie wznoszącego klasztor, dołączył o. Serafin – Maria od Trójcy Świętej.

11 lipca 2016 roku abp Stanisław Gądecki pobłogosławił i erygował kaplicę Bożego Macierzyństwa Dziewicy Maryi w Zwoli. W 2017 roku rozpoczęła się budowa kaplicy i chóru zakonnego w głównym budynku klasztoru.

Do końca 2018 roku udało się wykonać m.in. wewnętrzne ścianki działowe, ocieplenie ścian zewnętrz­nych, położyć instalację elektryczną i tynki na ścianach wewnątrz budynku, wstawić okna, zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję stalową i drewnianą dachu oraz pokryć go częściowo dachówką.

Wiosną 2019 roku we wschodnim skrzydle budynku zostało poło­żone ogrzewanie podłogowe oraz wylana posadzka. Kontynuowane było pokrywanie dachu dachów­ką oraz prace wykończeniowe we wnętrzu budynku: montaż sufitów podwieszanych, ocieplenia poddasza, wykładanie ścian łazienek i kuchni płytkami ceramicznymi, kładzenie płytek ceramicznych na posadzkach, szpachlowanie i malowanie ścian. W planach było do końca roku oddanie do użytku skrzydła wschodniego bu­dynku, gdzie zakonnicy chcą przyjąć około 20 osób na rekolekcje i spotka­nia formacyjne.

Dom Rekolekcyjno – Formacyjny w Zwoli ma mieć kaplicę (123 miej­sca w ławkach), chór zakonny (kapli­cę modlitw zakonników), aulę (miej­sce spotkań i konferencji dla około 60 osób), furtę z rozmównicą, bibliotekę z czytelnią, 21 pokoi dla 40 rekolek­tantów, dwa pokoje dla pięciu reko­lektantów niepełnosprawnych poru­szających się na wózkach, sześć cel zakonników, osiem cel postulantów oraz kaplicę rekolekcyjną. W skład klasztoru wchodzić będą również budynki gospodarcze. Powierzchnia budynku głównego to 2330 m kw., a kubatura to prawie 11,5 tys. m sześć. Długość budynku to 59 m, szerokość – 33 m, a wysokość – 19,5 m.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy, że w klasztorze karmelitów bosych koło Zaniemyśla nastąpiły zmiany. Ze Zwolą pożegnał się ojciec Juliusz Wiewióra. W grudniu o. prowincjał Jan Piotr Malicki zmienił bowiem konwentualność budowniczego klasztoru w okolicy Zwoli. O. Juliusz Wiewióra przeniesiony został ze Zwoli do Korony na Florydzie. Jest to klasztor św. Józefa w diecezji St. Augutine, w połowie drogi między Orlando a Jacksonville, który karme­lici bosi prowadzą od 1988 roku.

Z kolei do Zwoli trafi o. Grzegorz Góra, który wcześniej był w klaszto­rze w Warszawie (Racławicka). Przy­pomnijmy, że przełożonym klasztoru w Zwoli jest o. Roman Hernoga, który również jest odpowiedzialny za budowę klasztoru.

Msze św. w kaplicy Bożego Macierzyństwa Dziewicy Maryi w Zwoli odprawiane są w niedziele i uroczystości o godz. 10:30, w dni po­wszednie o godz. 7:30, oprócz środy, gdy odprawiane są o godz. 18:30.

krzem


Zobacz także drugi artykuł  „Zakonnice i zakonnicy” (z tego samego numeru Gazety Średzkiej)