aktualności klasztoru Zwola wróć

List do Przyjaciół – Boże Narodzenie 2022


23 grudnia, 2022

„Dziecię* nam się narodziło, Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca,
Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9,5).

 

 

 

Drodzy Przyjaciele Karmelu w Zwoli!

Odwieczne Słowo Ojca, stając się Człowiekiem, chce być blisko każdego i każdej z nas. Stało się Emmanuelem, Bogiem z nami, a nawet jednym z nas, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi.

W tym świętym czasie Narodzenia Pańskiego, gdy z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się w świecie i za naszą wschodnią granicą, pragniemy Wam życzyć obfitości Bożej łaski i mocy, która płynie z Tajemnicy Wcielenia. Niech Nowonarodzony Syn, Książę Pokoju, napełni Wasze serca głębokim pokojem oraz swoją bliskością i błogosławieństwem.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie Was zaprosić do Zwoli, aby w ciszy i modlitewnym skupieniu pogłębić swoją wiarę i szukać umocnienia na przeżywanie niełatwej codzienności. Program rekolekcji na 2023 rok możecie znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „rekolekcje”.

Dziękujemy, że jesteście z nami i wspieracie nas swoją modlitwą i ofiarami. Dzięki Bożej Opatrzności, która działa poprzez Wasze otwarte serca, możemy kontynuować dzieło budowy klasztoru pw. św. Teresy od Jezusa.

W tym roku zakupiliśmy dachówkę na pokrycie pozostałej części dachu. Po półrocznym oczekiwaniu na jej dostawę mogliśmy na początku października rozpocząć prace dekarskie na dachu.

Również w lipcu tego roku otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek o dofinansowanie budowy klasztoru jako budynku energooszczędnego, złożony w czerwcu 2021 roku, został pozytywnie oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Niestety, w tym czasie, sytuacja ekonomiczna w Polsce bardzo się pogorszyła. Przede wszystkim ceny materiałów i prac budowlanych wzrosły o ok. 50%. Także oprocentowanie pożyczki z NFOŚiGW, której zaciągnięcie jest konieczna dla uzyskania dotacji, wzrosło z 1% do 7,5%. Dlatego na początku października br. byliśmy zmuszeni zrezygnować z podpisania umowy z NFOŚiGW o dofinansowanie budowy.

Aby jednak nie zniweczyć całkowicie ogromnego wysiłku i kosztów związanych z przygotowaniem wniosku, zwróciliśmy się z prośbą do NFOŚiGW o możliwość ograniczenia powierzchni klasztoru, którym byłby objęty wniosek. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi od Zarządu Funduszu przystąpiliśmy do poszukiwania optymalnego rozwiązania ze względu na koszty, możliwość odbioru częściowego budynku oraz uzyskania wymaganych przez Fundusz oszczędności zużycia energii. W wyniku konsultacji z architektem oraz przedstawicielem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, zdecydowaliśmy się ograniczyć wniosek do parteru i pierwszego piętra całego budynku z wyłączeniem kaplicy i drugiego piętra klasztoru.

Jednak i w tym ograniczonym zakresie, oprócz środków pozyskanych z NFOŚiGW w formie dotacji i pożyczki, będzie nam brakowało prawie 1 000 000 zł na ukończenie tego zakresu budowy.

Pozyskanie środków finansowych z NFOŚiGW na ten etap budowy jest ogromną szansą na dalszy rozwój klasztoru oraz ośrodka rekolekcyjnego. Po oddaniu do użytku pozostałej części parteru i pierwszego piętra klasztoru przybyłoby nam 15 pokoi z łazienkami, duża sala konferencyjna, refektarz (jadalnia) dla gości i rozmównice. Moglibyśmy w tych pomieszczeniach – razem z już istniejącymi – przyjąć do 40 osób na różnego rodzaju rekolekcje.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o modlitwę i finansowe wsparcie dalszej budowy klasztoru rekolekcyjno-formacyjnego w Zwoli. Jeśli to możliwe, polećcie to dzieło osobom, którym leży na sercu dzieło ewangelizacji i formacji duchowej, a które mogłyby nas wesprzeć.

Zapewniamy o naszej głębokiej wdzięczności i nieustannej modlitwie. W Waszych intencjach w każdą środę sprawujemy Mszę Świętą, wypraszając wszelkie potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Józefa i św. Teresy od Jezusa. W sposób szczególny będziemy pamiętać o Was podczas Mszy św. Pasterskiej w Noc Bożego Narodzenia

Niech Maryja, nasza Matka i Królowa Karmelu wyprasza Wam i Waszym Rodzinom wszelkie potrzebne łaski oraz otacza swoją macierzyńską miłością w nadchodzącym Nowym Roku!

W imieniu Wspólnoty karmelitów bosych w Zwoli
br. Roman Jan od Krzyża OCD