aktualności klasztoru Zwola wróć

List do Przyjaciół – lipiec 2023


14 lipca, 2023

Zwola, 16 lipca 2023

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy Karmelu w Zwoli!

                Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypada w tym roku w niedzielę. Pragniemy Was zaprosić do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar Jego Matki, za Jej matczyną miłość i opiekę, której nieustannie doświadczamy. Uroczysta Eucharystia, o godz. 10.30, będzie sprawowana w Waszych intencjach przez wstawiennictwo Matki Bożej z Góry Karmel. W ten sposób chcemy wyrazić naszą wdzięczność za Waszą obecność, modlitewne i materialne wsparcie dla dzieła budowy Klasztoru Rekolekcyjno- Formacyjnego pw. św. Teresy od Jezusa w Zwoli.

W ramach przygotowań do tej Uroczystości zapraszamy na Msze św. z kazaniem szkaplerznym 13, 14 i 15 lipca o godz. 18.30. W te dni będzie można też przyjąć szkaplerz święty – znak naszej przynależności i zawierzenia Maryi.

W tym roku przypada 150-ta rocznica urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w której życiu Najświętsza Dziewica odegrała szczególną rolę. Czytając dzieje jej życia, a szczególnie opis „Małej Drogi” dziecięctwa duchowego można dostrzec niezwykłe podobieństwo do życia Matki Zbawiciela. Na miesiąc przed swoją śmiercią św. Teresa z Lisieux powiedziała (NV 23 VIII): Aby kazanie o Najświętszej Dziewicy było owocne, trzeba ukazać jej rzeczywiste życie tak, jak nam je Ewangelia pozwala coś niecoś ujrzeć, a nie tak jak my przypuszczamy. I łatwo można odgadnąć, że jej rzeczywiste życie w Nazarecie i później musiało być całkiem zwyczajne […]. Ukazują Matkę Najświętszą niedostępną; przeciwnie, trzeba ją pokazać łatwą do naśladowania, praktykującą cnoty ukryte, powiedzieć, że żyła z wiary jak my, i dać na to dowody z Ewangelii, w której czytamy: „Oni jednak nie rozumieli tego, co im powiedział” (Łk 2,50) lub też: „A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono” (Łk 2,33).

Matka Najświętsza jest obecna w życiu każdego wierzącego, nieraz w sposób dyskretny i ukryty, ale zarazem bardzo konkretny. Również my doświadczamy Jej stałej i matczynej obecności w naszym życiu i w trudzie budowy tego klasztoru, który od początku zawierzyliśmy Jej opiece.

W poprzednim liście pisaliśmy Wam o przyznaniu dofinansowania przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę naszego klasztoru jako budynku energooszczędnego. W połowie maja br., po podpisaniu umowy z wykonawcą, zostały rozpoczęte prace na budowie. W pierwszym etapie zostały wykonane ścianki działowe w łazienkach i pomieszczeniach technicznych oraz ułożono podtynkową instalację elektryczną na I piętrze. Również w tym czasie zamontowano instalację fotowoltaiczną, aby przy budowie korzystać z energii elektrycznej wytworzonej przez nią. Docelowo ta instalacja zabezpieczy w całości zapotrzebowanie klasztoru na energię elektryczną.

W tym roku planowane jest zakończenie prac na zewnątrz budynku, a więc montaż okien, wykonanie ocieplenia i tynków na elewacji oraz dokończenie pokrycia dachu. Natomiast wewnątrz budynku przewidziane jest wykonanie tynków wewnętrznych, izolacji podłóg i posadzek oraz montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i ogrzewania podłogowego.

Na wykonanie prac pozwalających zmniejszyć zużycie energii zostały przyznane środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast dokończenie pokrycia dachu – 255 500 zł – oraz montaż instalacji hydrantowej i kanalizacji – 128 800 zł – musimy wykonać w tym roku z własnych środków.

Ufamy, że z Bożą pomocą i Waszym wsparciem będzie to możliwe. Dlatego zawierzamy ten etap budowy Najświętszej Maryi Pannie z Góry Karmel oraz powierzamy je Waszej modlitwie i ofiarności. Jeśli to możliwe, polećcie to dzieło osobom, które mogłyby i chciały nas wesprzeć finansowo.

Zapewniamy o naszej głębokiej wdzięczności oraz nieustannej pamięci w modlitwie. W Waszych intencjach w każdą środę sprawujemy Najświętszą Ofiarę, wypraszając wszelkie potrzebne łaski przez wstawiennictwo św. Józefa.

Niech Maryja, Królowa Szkaplerza Świętego i nasza Matka, otacza Was i Wasze Rodziny swoją macierzyńską miłością oraz chroni przed wszelkim zagrożeniem i niebezpieczeństwem.

 

W imieniu Wspólnoty Braci Karmelitów Bosych ze Zwoli

br. Roman Jan od Krzyża OCD